Yorkshire Chess History

 

Contents:

1937-38: Inter-County Matches

Home

Narrative

Organisations

Events

Games

People

Graves

Buildings

Competitions

Trophies

Made in Yorkshire

Miscellaneous

 

Sheffield Sub-Site

 

1) Northern Counties Chess Union

 

Five counties entered the competition for the NCCU team championship, Cheshire, Durham, Lancashire, Northumberland and Yorkshire.

 

In the first round, to reduce the teams to four, Cheshire met Durham at Leeds on 11/11/1937, over 20 boards.  Cheshire won by 14 points to 6.

 

In the semi-final round, Lancashire met Northumberland at York on 22/01/1938, over 16 boards.  Lancashire won by 10 points to 6.

 

Also in the semi-final round, Yorkshire met Cheshire at Manchester on 22/01/1938, over 26 boards.  Yorkshire won by 16 points to 10, as follows:

 

 

Yorkshire

16-10

Cheshire

1

H E Atkins (Huddersfield)

1@0

T E Storrs

2

T J Beach (York)

1@0

Alfred Eva

3

H W Hodgkinson (Bradford)

½@½

J B Slater

4

G W Moses (Wakefield)

0-1

T W Jones

5

C G Wenyon (Huddersfield)

1-0

R S Thynne

6

C North (Sheffield)

½-½

W P Pepper

7

C G Addingley (Leeds)

½@½

J J Taylor

8

C W Roberts (Huddersfield)

1@0

D Harding

9

E Gooder (Wakefield)

1-0

N Clissold

10

H Greenwood (Huddersfield)

0-1

H Sutcliffe

11

J E Povey (Leeds)

1-0

T H Storey

12

J W Narcross (Leeds)

0-1

H Munro

13

H T Reeve (Wakefield)

1-0

G Walley

14

H Davison (Bradford)

½@½

T G Griggs

15

C D Forbes (York)

0-1

T A Leigh

16

L Armitage (Wakefield)

1@0

W A Croft

17

W Flint (Leeds)

½@½

D Baruch

18

W A Dixon (York)

1-0

O Pritchard

19

P Crotty (Leeds)

0-1

E W Taylor

20

R A Sturgeon (Leeds)

0-1

J Whitworth

21

S Sheard (Huddersfield)

½-½

C Crossland

22

W C Evans (Sheffield)

1-0

J Edge

23

K Beaumont (Huddersfield)

1-0

D Clegg

24

J S Richardson (Sheffield)

1-0

F E Thomas

25

E Gardiner (Sheffield)

1-0

A W Guest

26

P Crotty jun. (Leeds)

0-1

V Dilworth

 

In the final, Yorkshire met Lancashire at Leeds on 19/03/1938, over 24 boards.  Lancashire won by 13½ points to 10½ points, as follows:

 

 

Lancashire

13½‑10½

Yorkshire

1

H G Rhodes

1-0

A Y Green (Sheffield)

2

R J Broadbent

1-0

Dr J Bronowski (Hull)

3

W T Robertson

0-1

F Schofield (Leeds)

4

Major E A Greig

0-1

H W Hodgkinson (Bradford)

5

B P Kellett

½-½

C G Wenyon (Huddersfield)

6

T Midgeley

½-½

G W Moses (Wakefield)

7

J S Parker

1-0

A E Walsh (Hull)

8

Rev H R Barry

0@1

G Barron (Hull)

9

H C Lewis

½-½

J E Povey (Leeds)

10

F Ashford Eve

½@½

C W Roberts (Huddersfield)

11

S Keir

0-1

C G Addingley (Leeds)

12

H H Watts

½-½

C North (Sheffield)

13

G Bancroft

1-0

E G Berg (Bradford)

14

C Green

1-0

E Gooder (Wakefield)

15

P Mason

1@0

W Gregory (Sheffield)

16

G Slade‑Lawrence

½-½

H Greenwood (Huddersfield)

17

J H Pollitt

0-1

A Cawthra

18

J R Heywood

½-½

H T Reeve (Wakefield)

19

J G Lomax

1-0

H Davison (Bradford)

20

C R Mitchell

1-0

J Moore (Sheffield)

21

H J Phillips

½-½

J W Narcross (Leeds)

22

C Hammond

½-½

W C Evans (Sheffield)

23

W R Withers

½-½

C D Forbes (York)

24

F W Morrell

½-½

P Crotty (Leeds)

 

2) British Chess Federation, County & District Correspondence Championship, 1938

 

Yorkshire managed to win this competition, which is run on the “jamboree” system, one game being played per board.  Final scores and placings of the twenty-six participating teams were as follows;

 

Placing

Team

Points

1

Yorkshire

21

2

Lancashire

20

3

Essex

19½

4-5=

Surrey

18½

4-5=

Worcestershire

18½

6

Hampshire

18

7-8=

Kent

17½

7-8=

Somersetshire

17½

9-10=

Hertfordshire

17

9-10=

Middlesex

17

11-12=

Cheshire

16½

11-12=

Sussex

16½

13

Durham

15½

14

Devonshire

15

15-16

Cambridgeshire

14½

15-16

Dorsetshire

14½

17-18

Lincolnshire

13½

17-18

Northumberland

13½

19

Warwickshire

13

20

Monmouthshire

12½

21

Suffolk

12

22-24=

Berkshire

10

22-24=

Buckinghamshire and Northamptonshire

10

22-24=

Cumberland and Westmoreland

10

25

South Wales

26

Cornwall

9

 

Individual Yorkshire players’ result were as follows:

 

 

Yorkshire

21‑9

Opponents

1

T J Beach (York)

1-0

Capt. F D Bolland (Somerset)

2

G W Moses (Wakefield)

1-0

J B Slater (Cheshire)

3

G Barron (Hull)

1-0

H Fraenkel (Kent)

4

C W Roberts (Huddersfield)

0-1

A E Anderson (Essex)

5

E G Berg (Bradford)

½-½

J E Young (Durham)

6

S Jackson (Hull)

½-½

T Salkeld (Cumb. & West.)

7

E Gooder (Wakefield)

½-½

Rev. W. Proctor (Hampshire)

8

W Gregory (Sheffield)

1-0

T M Willoughby (Cornwall)

9

H Greenwood (Huddersfield)

1-0

Rev A M Deane (Dorsetshire)

10

L C A Lewis (Sheffield)

1-0

W A Wood (Worcestershire)

11

J Moore (Sheffield)

½-½

R Harland (Northumberland)

12

O D Griffiths (Wakefield)

1-0

E J Seymour (Buckinghmshire)

13

W H Jones (Harrogate)

1-0

R R Morris (South Wales)

14

H T Reeve (Wakefield)

½-½

A E Passant (Sussex)

15

H K Campbell (Bradford)

½@½

G S Barnes (Suffolk)

16

W Knowles (Sheffield)

0-1

J Waterhouse (Lancashire)

17

J H Frankland

1-0

A C Douglas (Cambridgeshire)

18

R Bainbridge (Hull)

½-½

C F Slade (Berkshire)

19

H H A Ware (Huddersfield)

1@0

F E Willett (Devonshire)

20

C J Russam (Bradford)

1-0

W E Parr (Lincolnshire)

21

P Chignell (Hull)

1-0

S R Hodgetts (Warwickshire)

22

J S Richardson (Sheffield)

1-0

W Henderson (Middlesex)

23

Rev E C Williams

1-0

F C Bennett (Monmouthshire)

24

J Nowell (Bradford)

½-½

W H Kingston (Hertfordshire)

25

Dr N Cunningham (Bradford)

1-0

J H Fish (Surrey)

26

G Rhodes

0-1

C Luffman (Somersetshire)

27

D H Butler (Leeds)

1-0

C R Taylor (Cheshire)

28

J T Gosset (Huddersfield)

0-1

A W Hughes (Kent)

29

Rev A H Tollitt (Bradford)

0-1

C H Reddick (Essex)

30

P Crotty jun. (Leeds)

1-0

J R Davidson (Durham)

 

 

Created

18/08/2013

Stephen John Mann

Last Updated

18/08/2013