Yorkshire Chess History

 

Contents:

1934-35: Inter-County Matches

Home

Narrative

Organisations

Events

Games

People

Graves

Buildings

Competitions

Trophies

Made in Yorkshire

Miscellaneous

 

Sheffield Sub-Site

 

1) Northern Counties Chess Union

 

Whether it was that the NCCU had a rule which said that if you defaulted a first-round away match then you got the same pairing again, is unclear.  Be that as it may, Yorkshire was again paired away to Northumberland in round 1 of the 1934-35 competition, after failing to fulfil the same fixture in 1933-34.

 

The match took place over 20 boards at Newcastle Chess Club’s rooms at the Farmers’ Club, Clayton Street West, Newcastle-upon-Tyne, on Saturday 24/11/1934.  Travelling difficulties meant a number of strong Yorkshire players could not turn out.  The result was a victory for Northumberland by 12 points to 8, as follows:

 

 

Northumberland

12‑8

Yorkshire

1

J E Scott

½-½

F Schofield (Leeds)

2

C W Fallows

½-½

H W Hodgkinson (Bradford)

3

H A Hunnam

0-1

C W Roberts (Huddersfield)

4

G H Beaty

½@½

L C A Lewis (Wakefield)

5

H Bardsley

0@1

W D Ellison (Hull)

6

F Dovey

0-1

G V Field (Halifax)

7

E W Carmichael

1-0

J Croysdale (Leeds)

8

T Wallace

1-0

G Pollard (Dewsbury)

9

G S Sell

1-0

W Beedham (Hull)

10

W G Nellist

1-0

H Greenwood (Huddersfield)

11

M Hyslop

1-0

P Crotty (Leeds)

12

J Scotland

½@½

J S Hamer (Sheffield)

13

T A Wells

1-0

S Sheard (Huddersfield)

14

Dr J Morrow

1-0

E Gooder (Wakefield)

15

W Purvis

0-1

H W Scarlett (Sheffield)

16

F C Fenwick

1-0

H H A Ware (Huddersfield)

17

J Nellist

0@1

W Flint (Leeds)

18

R Harland

1-0

J S Richardson (Sheffield)

19

E E Wilkinson

0@1

K Beaumont (Huddersfield)

20

E Purvis

1-0

J Nowell (Bradford)

 

2) Yorkshire v Lancashire Friendly Match

 

As Yorkshire and Lancashire hadn’t met in the NCCU competition, they played a friendly match, over 29 boards, at Manchester, on 23/03/1935.  Lancashire won the match by 17½ points to 11½, as follows:

 

 

Lancashire

17½‑11½

Yorkshire

1

E Spencer

1-0

F Schofield (Leeds)

2

Dr H Holmes

1-0

H W Hodgkinson (Bradford)

3

H G Rhodes

1-0

C G Wenyon (Huddersfield)

4

D Joseph

0-1

W D Ellison (Hull)

5

Major E A Greig

1-0

C W Roberts (Brighouse)

6

Dr R F Goldstein

½-½

L C A Lewis (Wakefield)

7

W T Robertson

0-1

W Gregory (Sheffield)

8

S Keir

1-0

W C Evans (Sheffield)

9

H B Borland

1-0

H Greenwood (Brighouse)

10

F Ashford Eve

½-½

G H Watson (Bradford)

11

A Waterhouse

½-½

E G Berg (Bradford)

12

J E West

½-½

E J Griffith (Rotherham)

13

W Turner

1-0

J H Frankland (Goole)

14

G Bancroft

1-0

G Pollard (Dewsbury)

15

H W Calvert

1-0

P Crotty (Leeds)

16

C R Mitchel

0-1

E Gooder (Wakefield)

17

C Johnson

1-0

J S Hamer (Sheffield)

18

J R Heywood

½-½

J W Narcross (Leeds)

19

W Addison

0-1

H W Scarlett (Sheffield)

20

H J Phillips

1-0

S Sheard (Huddersfield)

21

G W Deakin

½-½

H H A Ware (Huddersfield)

22

E L Stuart

½-½

J Moore (Sheffield)

23

B P Kellett

½-½

W Flint (Leeds)

24

T Butler

1-0

L Chaplin (Wakefield)

25

E Solomon

0-1

K Beaumont (Huddersfield)

26

J Duffley

0-1

J S Richardson (Sheffield)

27

A Kilborn

0-1

J Nowell (Bradford)

28

F W Morrell

1-0

E N Corner (Goole)

29

C N Hand

½-½

A Kaye (Dewsbury)

 

3) British Chess Federation, County & District Correspondence Championship, 1935

 

Yorkshire had won this event for the first time in 1932, with 21½ game points out of 30.  In 1933 Cambridgeshire had won with 20½ points, while Yorkshire scored 19.  In 1934, Yorkshire finished with 18 out of 30.  In 1835 Yorkshire finished on 18½.  The event is run according to the “Jamboree” system.

 

After winning outright in the previous season, Lancashire had to share first place with Surrey.  Yorkshire finished 5-6th equal with Essex.  Below is the full list of final places:

 

Placing

Team

Points

1-2=

Lancashire

20½

1-2=

Surrey

20½

3-4=

Essex

20

3-4=

Middlesex

20

5-6=

Hampshire

18½

5-6=

Yorkshire

18½

7-10=

Cambridgeshire

16

7-10=

Somersetshire

16

7-10=

Durham

16

7-10=

Worcestershire

16

11-12=

Shropshire & Herefordshire

14½

11-12=

Suffolk

14½

13-14=

Devonshire

14

13-14=

Kent

14

15-16=

Cumberland & Westmoreland

13½

15-16=

South Wales

13½

17-18=

Sussex

13

17-18=

Warwickshire

13

19-20=

Hertfordshire

12½

19-20=

Northumberland

12½

21

Lincolnshire

12

22-23=

Cheshire

10½

22-23=

Cornwall

10½

24

Dorsetshire

10

 

Individual Yorkshire players’ colours, opponents and results were as follows:

 

 

Yorkshire

 

18½‑11½

Opponents

1

G W Moses (Wakefield)

B

0-1

F J H Elwell (Hampshire)

2

C R Gurnhill (Sheffield)

W

½-½

A J Mackenzie (Warwickshire)

3

J Foulds (Bradford)

B

½-½

Rev. - Hawkes (Devon)

4

S Jackson (Hull)

W

1-0

C Warburton (Cheshire)

5

F Davy (Doncaster)

B

1-0

A W P Tulip (Durham)

6

W D Ellison (Hull)

W

1-0

C H Bristow (Lincolnshire)

7

C G Addingley (Leeds)

B

½-½

G A Showbridge (Surrey)

8

E G Berg (Bradford)

W

½-½

C H Stacey (Sussex)

9

C North (Sheffield)

B

0-1

A R White (Suffolk)

10

R Bainbridge (Hull)

B

½-½

Ll George (South Wales)

11

J Baines-Lewis (Harrogate)

W

½-½

W Langstaff (Kent)

12

J L Levin (Leeds)

B

½-½

G Grant Wilson (Essex)

13

W Gregory (Sheffield)

W

1-0

C H Cook (Lancashire)

14

J W Narcross (Leeds)

B

0-1

Rev S H Burgess (Salop & Heref.)

15

G Pollard (Dewsbury)

W

½-½

R G Armstrong (Middlesex)

16

H Greenwood (Brighouse)

B

½-½

S C Holman (Worcestershire)

17

J Jackson (Dewsbury)

W

1-0

W E Menhinnick (Cornwall)

18

O D Griffiths (Wakefield)

B

0-1

E P Lambert (Dorset)

19

H W Scarlett (Sheffield)

W

1-0

H Frankham (Cambridgeshire)

20

E Gooder (Wakefield)

B

1-0

W E Edwards (Hertfordshire)

21

H H A Ware (Huddersfield)

W

0-1

C H Taylor (Somerset)

22

W Flint (Leeds)

B

1-0

J B Ogle (Northumberland)

23

F Hulley (Rotherham)

W

1-0

A Schofield (Cumb. & West.)

24

C J Russam (Bradford)

W

1-0

Rev A R Witt (Hampshire)

25

H K Campbell (Ilkley)

B

1-0

W Saxton (Warkwickshire)

26

F Watson (Bradford)

W

1-0

Mrs M Dew (Devon)

27

Dr N Cunningham (Bradford)

B

1-0

A W Guest (Cheshire)

28

A Newton (York)

W

0-1

J Plater (Durham)

29

A Kaye (Dewsbury)

B

1-0

S Wilson (Lincolnshire)

30

T J Beach (York)

W

0-1

J S Hopper (Surrey)

 

 

Created

21/08/2013

Stephen John Mann

Last Updated

21/08/2013