Yorkshire Chess History

 

Contents:

1925: Scarborough Whit Congress

Home

Narrative

Organisations

Events

Games

People

Graves

Buildings

Competitions

Trophies

Made in Yorkshire

Miscellaneous

 

Sheffield Sub-Site

 

held at the Pavilion Hotel, Westborough, Scarborough,

from Saturday 30/05/1925, to Saturday 06/06/1925

 

 

Following the First World War, week-long holiday-time chess congresses became increasingly popular around England.

 

In 1925, an enterprising Scarborough Chess Club organised such a congress during Whit week of 1925, starting on Saturday, 30th May, 1925, and ending on Saturday, 6th June 1925, at the Pavilion Hotel, Scarborough.

 

The initially projected tournaments were as follows:

 

Tournament

Minimum Prize Fund

Premier (limited to 12 players)

£27 10s.

Major

£17 10s.

Minor

£11

North & East Ridings Championship

£11

 

It was hoped the prize funds would be increase.

 

The playing schedule intentionally excluded play in the evening, to allow participants to take advantage of the various attractions on offer in Scarborough.  This may have influenced the municipal authorities who undertook to meet the costs of advertising.

 

The entry form was with the printer in mid-February, and would be available on application to the hon. secretary of Scarborough Chess Club, Mr. G. M. Reid, of 14 York Place, Scarborough, who seems to have served as congress secretary.

 

Early entries or expressions of interest were received from the following, though a number of these seem not to have actually participated:

 

Edmund Spencer

Liverpool

J. A. Drewitt

Hastings

I. M. Brown

Bradford

A. C. Ivimy

Leeds

W. Atkinson

Hull

W. L. Wakefield

Coventry

J. J. O’Hanlon

Ireland

A. Schofield

Pontefract

L. Burland

Rotherham

S Meymott

Ealing

 

The British players who actually did participate came from as far afield as Glasgow and Penzance.  The participation of Romih, Kahn and Groen imparted an international flavour to the event.  Conde, as a Mexican by birth, added more international flavour

 

Premier Tournament

 

The 12-player Premier tournament was run as two 6-player all-play-all events, followed by play-offs to determine overall placings.  Summary results in the Premier tournament were as follows:

 

Section A (all-play-all once)

 

Section B (all-play-all once)

Player

1

2

3

4

5

6

Score

Place

Player

1

2

3

4

5

6

Score

Place

1

Max Romih

(Italy)

X

½

1

1

1

1

1

1

P Wenman

(N’allerton*)

X

½

1

1

½

1

4

1

2

A G Conde

(Hull)

½

X

0

1

1

1

2

2

Victor Kahn

(Russia)

½

X

1

0

1

1

2

3

A Louis

(London)

0

1

X

0

1

1

3

3‑4=

3

S Groen

(Holland)

0

0

X

1

1

1

3

3

4

E Spencer

(Liverpool)

0

0

1

X

1

1

3

3‑4=

4

W Gibson

(Glasgow)

0

1

0

X

1

0

2

4

5

F C Short

(Walsall)

0

0

0

0

X

1

1

5

5

C Y C Dawbarn

(Liverpool)

½

0

0

0

X

1

5

6

J H Morrison

(London)

0

0

0

0

0

X

0

6

6

W Atkinson

(Hull)

0

0

0

1

0

X

1

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* of Northallerton but formerly of Leeds

 

Romih then beat Wenman in the play-off for 1st and 2nd places, while Conde beat Kahn in the play-off for 3rd and 4th places, resulting in the following overall top placings in the Premier:

 

1st

Max Romih

2nd

P Wenman

3rd

A G Conde

4th

Victor Kahn

 

Major Tournament

 

The 20-player Major tournament was split into three sections, “A”, “B” and “Supplementary” (why not “C”?), followed by play-offs between the top players in each section.

 

Section A

 

Section B

 

Supplementary Section

Player

 

Place

 

Player

 

Place

 

Player

 

Place

F Schofield

(Leeds)

1

 

P A Ursall

(Birmingham)

1

 

S J Holloway

(Bromley)

1

G Wright

(York)

2

 

J A Watt

(Hastings)

2

 

A N Stuart

(Brazil)

2

Also in the same section were

 

 

 

 

 

Also in the same section was

J Jackson

(Dewsbury

 

 

 

 

 

 

G M Reid

(Scarborough)

 

S P Ludbrooke

(Rotherham)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

In the cross-section play-offs, Schofield beat both Ursall and Holloway on Friday 05/06/1925, so securing 1st place.  After play on Saturday 06/06/1925 was complete, the final top placings in the Major were determined as follows:

 

1st

F Schofield

2nd‑3rd

P A Ursall

2nd‑3rd

S J Holloway

4th

A N Stuart

5th

J A Watt

6th

G Wright

 

Minor Tournament

 

The Minor tournament was similarly split into three sections, “A”, “B” and “C”, followed by play-offs between the top players in each section.

 

Section A

 

Section B

 

Supplementary Section

Player

 

Place

 

Player

 

Place

 

Player

 

Place

F Davy

(Doncaster)

1

 

E M Lyon Campbell

(Worcester)

1

 

A Lindsay Densham

(Kingston)

1

R W Genese

(Tunbridge Wells)

2

 

R A* Wale

(Leicester)

2‑3=

 

Miss H Chater

(Penzance)

2

 

 

D Byass

(Scarborough)

2‑3=

 

 

 

 

Wale beat Byass in 2nd-place play-off.

 

 

 

 

 

In the cross-section play-offs, Davy beat both Wale and Lindsay Densham on Friday 05/06/1925, so securing 1st place.   After play on Saturday 06/06/1925 was complete, the final top placings in the Minor were determined as follows:

 

1st

F Davy

2nd‑3rd

R H* Wale

2nd‑3rd

A Lindsay Densham

4th

E M Lyon Campbell

5th‑6th

R W Genese

5th‑6th

Miss H Chater

* Wale’s middle initial was variously given as “A.” and “H.”

 

The winner of Section B in the Minor, E.M. Lyon Campbell, was a young blind player.

 

 

Sources include:

Yorkshire Telegraph & Star of 21/02/1925, 04/04/1925, 06/06/1925 and 13/06/1925.

 

 

Created

15/12/2013

Stephen John Mann

Last Updated

1512/2013